poniedziałek, 9 stycznia 2012

Galeria Kwiatów







Cytaty -Kwiaty



Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!
Wilhelm Raabe



Ciężko było przestać wierzyć, że kwiat może być piękny bez celu, ciężko przyjąć, że można tańczyć w ciemnościach.                                                                                                               
   Julio Cortazar


Cynik to człowiek, który wąchając kwiatki, rozgląda się jednocześnie za trumną.
Henry Lois


Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie. 
 Friendrich Ruckert

Jak (...) w kwiatach jutrzenka wstaje
I kwiaty swoje (...) rzewnemi łzami,
Tak ja – pod twemi sny i chorągwiami
Jąłem rozpuszczać tchnienia mi jego ruczaje.
Zatchnął się cały świat – i wszystkie gaje
Zabrzęczały... a echa zbudzone pieśniami
Poszły tam – gdzie my życiem znużeni i sami
Pójdziemy... w ciemną mgłę – gdzie słońce wstaje. 
Juliusz Słowacki



Kultywuję nienawiść do działania niczym kwiat w cieplarni. Sam siebie chwalę za moją przenikliwość w ocenie życia.
Stefan Packet



Posyłam kwiaty – niech powiedzą one
To, czego usta nie mówią stęsknione!
Adam Asnyk


Bukiet



Bukiet – dekoracja z kwiatów ułożonych ozdobnie, często artystycznie .
Do bukietów prócz kwiatów używane są liście, łodygi zbóż, gałązki roślin, owoce, ozdobne wstążki, metaliczne folie itp.

Bukiety używane są jako ozdoba wnętrz, zwłaszcza w czasie świąt i uroczystości, a także jako dodatek do stroju, np. bukiet ślubny panny młodej. Miniaturowe bukieciki mogą być przypinane do ubrania jako dekoracja stroju.
Bukiety są też zwyczajowym podarunkiem, wręczanym z okazji imienin, ślubu i innych uroczystości. Składane na grobie stanowią wyraz szacunku i pamięci dla zmarłego. Zwyczaj składania zmarłym bukietów kwiatów sięga prehistorii. Znaleziono bukiet kwiatów w grobie , a także w grobowcu. Szczególnie wyrafinowaną formą tworzenia kompozycji kwiatowych jest japońska sztuka ikebany.

Rodzaje Kwiatów



Podział ze względu na zróżnicowaną budowę i ekologię, kwiaty dzielić można ze względu na rozmaite kryteria. Do najczęściej stosowanych kryteriów podziału należy m.in. barwa okwiatu, obecność lub brak zapachu, trwałość kwiatu. W nauce stosowane są najczęściej następujące kryteria:
Podział ze względu na płeć

Kwiaty dzielą się na obupłciowe (hermafrodytyczne), w których występują jednocześnie pręciki i owocolistki oraz jednopłciowe (rozdzielnopłciowe), w których wykształciły się tylko pręciki lub tylko owocolistki. Kwiaty jednopłciowe są zatem kwiatami mekimi lub żeńskimi . Dla roślin nagonasiennych charakterystyczne są kwiaty jednopłciowe, zaś u okrytonasiennych najczęściej spotykany typem kwiatów są kwiaty obupłciowe. W przypadku roślin o kwiatach jednopłciowych na jednej roślinie mogą wykształcić się kwiaty wyłącznie jednego typu żeńskie lub męskie, są to rośliny dwupienne lub też kwiaty obu płci, rośliny jednopienne. Dosyć często spotyka się formy mieszane. Występują także formy nijakie (bez pręcików i słupków), które służą za powabnie (kwiaty brzeżne u chabra bl).
 
Podział ze względu na specyfikę zapylania
 
Zdecydowanie częściej występują w przyrodzie kwiaty przystosowane do zapylania obcym pyłkiem (pochodzącym z innego kwiatu lub rośliny). Kwiaty takie nazywane są obcopylnymi (allogamicznymi). Ich przeciwieństwo, kwiaty zapylające się własnym pyłkiem, nazywane są samopylnymi (autogamicznymi). Wśród samopylnych wyróżnia się kwiaty klejstogamiczne – nigdy nie otwierające się. Wśród kwiatów obcopylnych wyróżnia się kwiaty (właściwe czyli podwodne oraz nadwodne), kwiaty wiatropylne oraz kwiaty zapylane przez zwierzęta (zpidiogamia, w tym entomogamia, ornitogamia, teriogamia)
 
Podział ze względu na dostępność miodników
 
  • kwiaty z łatwo i powszechnie dostępnymi miodnikami,
  • kwiaty z częściowo ukrytymi miodnikami,
  • kwiaty z całkowicie ukrytymi miodnikami,
  • kwiaty bez miodników (tzw. kwiaty pyłkowe)
Podział ze względu na kształt okwiatu
 
  • kwiaty talerzykowate
  • kwiaty lejkowate
  • kwiaty dzwonkowate,
  • kwiaty trąbkowate,
  • kwiaty wargowate
  • kwiaty motylkowate,
  • kwiaty głównkowate i koszyczkowate.

Najpiękniejsze Kwiaty

TULIPAN

Tulipany to jedne z najładniejszych wiosennych kwiatów cebulkowych. Kiedyś zostały dostępne w sprzedaży dopiero od kwietnia, obecnie można się nimi cieszyć już w styczniu. Tulipany są tak lekkie i kolorowe jak wiosna. Pochodzą one z Azji i należą do rodziny Liliowatych. Pięknie wyglądają w ogrodzie, wyjątkowo rosnąc w grupie, bardzo go rozweselają masą barw. Warto łączyć zarówno kolory jak i odmiany kwiatów. Kwiaty posiadają kolory od białych, przez czerwono żółte , czarne do czerwonych o strzępionych obwódkach.
Zabiegi pielęgnacyjne.
Jeśli kupimy w kwiaciarni tulipany w doniczce, które będą kwitły albo już zakwitły to po przekwitnięciu nie wyrzucamy cebul do kosza, tylko czekamy, aż zaschną liście i jesienią sadzimy cebule w ogrodzie.
Tulipany
Zasadniczo tulipany mogą zajmować to samo stanowisko wręcz do trzech lat, jednak latem pozostawione w wilgotnej ciepłej globu cebule mogą zostać zaatakowane przez choroby. Dlatego warto co rocznie w lipcu wykopać cebule. Oczyścić je, osuszyć i usunąć chore. Potem powinno się położyć je w suchym, chłodnym miejscu i zasadzić jesienią do obszaru.


Róża

 Róża (Rosa) – rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych .Znanych jest 150–200 gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż.
Wiele gatunków róż i ich mieszańców należy do najbardziej cenionych krzewów ozdobnych uprawianych od.
starożytności. Róże zostały udomowione jako rośliny ozdobne co najmniej 5 tysięcy lat temu w Sumerze i  Chinach. Także antyczni Rzymianie cenili róże jako rośliny ozdobne, przystrajali ich kwiatami sale bankietowe i stoły. Przykładem przesady w użyciu róż jest „uczta Heliogabala” (218 n.e.), na której zaledwie 14-letni imperaton, przez przypadek, zadusił swych gości nadmierną ilością spadających z sufitu płatków tych kwiatów. Ogrody różane nazywa się rosariami. Niektórych gatunków (w Polsce głównie np. róży dzikiej) używa się w ogrodnictwie jako podkładek dla szlachetnych odmian.


Gerber

 Gerbera (Gerber) – rodzaj bylin należący do rodziny astrowatych . Liczy około 40–50 gatunków występujących w stanie dzikim w południowo-wschodniej Afryce i na Madagaskarze oraz w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika T. Gerbera. Gatunkiem Typowym jest Gerbera linea Cass
Roślina uprawna : w ogrodnictwie ma znaczenie gatunek pochodzący z południowej Afryki, tzw. gerbera Jamesona. W krajach o ciepłym klimacie jest uprawiany w ogrodach skalnych. W Polsce nie przetrzymujezimy, uprawia się go wyłącznie w szklarskich, głównie na kwiat cięty.